Sözleşmeli Araştırma Kuruluşları ve İlaç Firmaları Nasıl Kullanır?

Sözleşmeli Araştırma Kuruluşları ve İlaç Firmaları, sistemimizi kullanan Klinik Araştırma Merkezleri ve/veya Sağlık Tesislerinde klinik araştırma yürütmek istemeleri halinde bu merkezlere başvurularını KAV üzerinden yapabileceklerdir.
 
Sözleşmeli Araştırma Kuruluşları ve İlaç Firmaları, Sağlık Bakanlığı ve Etik Kurul onayı almış veya başvurusu yapılmış araştırma başvuruları için, basitçe sisteme kayıt olup klinik araştırma yürütme talebi başvurularını sistemden online yapabilirler. Başvurularını tek merkeze yapabildikleri gibi, kopyalama özelliği ile birden fazla merkeze de aynı anda başvurabilirler.

Kayıt anından başlayarak, her ekip veya kişinin yaptığı her işlem "DEPE" yöntemi sayesinde anlık e-mail oluşturacaktır. Yapılan her işlem tüm ilgili taraflara, yapılan eylem tanımı ve yapan kişi, hangi karar veya eylemleri yaptığı ve sonraki işlemlerin ne olduğu, tarafların bu adımdan sonra ne yapması gerektiği sistem tarafından otomatik bildirilecektir.


KAV Sekreteryası tarafından takip eden iş günü içinde başvurunun ön incelemesi ve şekil açısından uygunluğu onayı verilmesi sonrası, uygun olan araştırmaların ilgili Kurum tarafından incelenebilmesi için değerlendirme ücretinin yatırılması gerekmektedir.

Ücret yatırma ve sistemden dekont gönderme sonrası, 2 (iki) iş günü içinde başvuru ilgili Kurum tarafından değerlendirmeye alınacak ve en geç 1 (bir) hafta içinde Klinik Araştırma Merkezi tarafından olumlu, olumsuz veya düzeltme onayı verilecektir.

Olumlu karar verilen çalışmaların, ilgili Kurumda çalışılmaya başlanması için, onaylı araştırma başvurusu aynı gün ilgili Araştırma Ünitesine aktrılacak ve provizyon işlemleri için onay ve kayıt işlemleri tamamlanarak en geç 2 iş günü içinde ilk hastalarını almaya hazır olması sağlanacaktır. 

Böylece Klinik Araştırma Sponsorlarının klinik araştırma yapacak kurumlarda başvuru, değerlendirme ve sözleşme yapma süreleri 12-24 haftadan 1-2 haftaya düşecektir.

Klinik Araştırma Üniteleri, her araştırma için alınan hastaların araştırmaya özel tıbbi ve teknik bilgilerini, tedavileri, sonuçları ve klinik bilgilerini sponsorun resmi ve özel klinik araştırma teknik ve akademik programlarına kaydedecektir.

Klinik Araştırma Başvurusu için kullanılan KAV 1 ve sonrasında işlemleri takip eden KAV 2, araştırmaya ilk hasta alınmasından itibaren provizyon ve yapılacak sağlık hizmetlerinin sayıları ve ücret işlemlerini takip edecektir.

Ücret yatırma işlemi, Başvuru Yapılan Araştırma Künyesi ile aşağıdaki adrese yapılacaktır.

SAGİM SAĞLIK EĞİTİM YÖNETİM VE BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ ARAŞTIRMA GELİŞTİRME İNOVASYON MERKEZİ LTD. ŞTİ.
Üniversite Mahallesi, Sarıgül Sokak No 37/1 İstanbul Üniversitesi Teknokent Binası No: 206 Avcılar-İstanbul
Vergi Dairesi: AVCILAR
Vergi Numarası: 7370938046
Banka Adı: Halkbank
Banka Şubesi: Beyazıt
Hesap IBAN: TR35 0001 2009 8200 0010 2604 99
Değerlendirme Ücreti: 5.000 TL + KDV olarak yatırılacaktır.
 

Görseller