KAV Sisteminde Yapılan Başvurular için Klinik Araştırma Sözleşmesi Nasıl Hazırlanır ?

Sözleşmeli Araştırma Kuruluşları ve İlaç Firmaları, öncelikle Etik Kurul ve Sağlık Bakanlığı onay başvurularını kendi ekipleri ve ilgili kurumların sistemleri üzerinden yapacaklardır. Bu konuda sağlık Bakanlığı Klinik Araştırma portalini kullanarak Bakanlık onayını alacaklardır.
Sözleşmeli Araştırma Kuruluşları ve İlaç Firmaları, Etik Kurul ve Sağlık Bakanlığı onayını almaları veya başvurularının devam etmesi kaydıyla sistemimizi kullanan Tıp Fakülteleri, Klinik Araştırma Merkezleri ve/veya Hastanelerinde ilgili Klinik Araştırmayı gerçekleştirmek için SAGİM | KAV-1 Sistemini kullanarak yapacaklardır.
Sözleşmeli Araştırma Kuruluşları ve İlaç Firmaları, basitçe sisteme kayıt olup klinik araştırma yürütme talebi başvurularını sistemden online yapacaklardır. Başvurularını tek merkeze yapabildikleri gibi, kopyalama özelliği ile birden fazla merkeze de aynı anda başvurabilirler.

Bu başvuru anında Klinik Araştırma ile ilgili tüm bilgileri girmelerinin yanında, SÖZLEŞMEDE de yer verilmesi gereken İKİ ÖNEMLİ VERİ BÖLÜMÜ daha vardır.

Birincisi; ilgili araştırma kapsamında gönüllü olan hastalara Sağlık Tesisinde yapılacak iş ve işlemleri de, SUT Kodları, sayıları ve Klinik Araştırma Fiyat tarifesi ile sisteme gireceklerdir. Bazı özel çalışmalar veya ilgili Sağlık Tesisinin ilgili SUT Kodunda yapılacak iş için özel bir fiyat istemesi durumunda bu fiyatı da Sistemde güncelleyebileceklerdir.

İkincisi; Klinik Araştırma Gerçekleştirme için yapılacak sözleşmede kesin olarak tanımlanması gereken Bütçe Bilgilerinin ayrıntısı ile tamamlanmasıdır. Araştırma bütçesinin nasıl hesaplanacağı konusunda Araştırma Toplam Bütçesi Nasıl Hesaplanır ve Nasıl Kullanılır ? sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Araştırmayı yürütecek Klinik Araştırma Birimi ve Sağlık Tesisi ile imzalanacak sözleşme taslağı ve sözleşme hazırlanırken dikkat edilecek hususlar ayrıntılı bir şekilde okunmalı ve hem araştırmaya ait detaylar, hemde uygulamaya ait ve mali hususlara ait detaylar eksiksiz verilmelidirSözleşme hazırlanırken dikkat edilecek husular ve sözleşme taslağı ve detayları İÇİN       oku          Word indir          Excel indir         PDF indir